Czym jest smart TV?

Smart TV – tzw. "inteligentny telewizor". Jest to analogia do telefonów, tzw. "smartfonów" - podobnie jak w ich przypadku, telewizory Smart TV posiadają swój własnych system, dzięki któremu możemy instalować różne funkcjonalne aplikacje, typu VOD, Nettflix, Youtube i z nich korzystać.

Nie jest to już taki zwykły, typowy telewizor, który służył jedynie do oglądania programów telewizyjnych - tutaj możemy korzystać z portali społecznościowych, przeglądać internet, używać komunikatorów internetowych.

Co nam daje SmartTV?

Telewizory z tą funkcją pozwalają nam czuć się, jakbyśmy używali komputera. Możemy na nich instalować aplikacje, przeglądać wiadomości w internecie, rozmawiać z przyjaciółmi przez komunikatory głosowe. Wszystkim sterujemy siedząc wygodnie na kanapie przy użyciu standardowego pilota telewizyjnego - chociaż, być może, zostanie on zastąpiony niebawem smartfonami i tabletami, które będzie można swobodnie parować z urządzeniem SmartTV. 

Najpopularniejszym na rynku producentem telewizorów SmartTV jest Samsung. Ich urządzenia zostały już uposażone w takie udogodnienia, jak sterowanie komendami głosowymi czy gestami obu dłoni. 

Po co nam Smart TV?

Bardzo dużą zaletą takiego telewizora jest dostępność do mediów społecznościowych oraz poczty internetowej. Możemy bez włączania komputera czy tableta zalogować się na pocztę i dostawać o niej regularne informacje. W dodatku obsługa takich aplikacji jak VOD czy Nettflix pozwala na oglądanie tego, na co mamy aktualnie ochotę, a niekoniecznie tego, co puszczają w telewizji. Teraz możemy swobodnie usiąść przez wielkim ekranem telewizora, włączyć ulubiony serial i poczuć się trochę jak w kinie, nie męcząc się przy oglądaniu go na 17-calowym ekranie laptopa. Najczęściej użytkownicy SmartTV sięgają po aplikacje takie jak: ipla, TVN Player, VOD.tvp.pl, iplex.pl, Smart Hub, Social TV, YouTube, Facebook, Twitter.

Telewizor do salonu

Chcesz kupić SmartTV - czym się kierować?

Standardowo, przy wybieraniu telewizora, powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę na jakość obrazu. A potem kierować się udogodnieniami, jakie zapewnia producent - i dobierać je pod swoje preferencje.

Zastanów się, czy to telewizor dla ciebie

Sterowanie telewizora SmartTV odbywa się przy użyciu pilota. Musimy o tym pamiętać, gdy się już na niego zdecydujemy - obsługa stron internetowych, wpisywanie danych w wyszukiwarce, a już na pewno - pisanie e-maili będzie dosyć kłopotliwe, zważywszy, że nawigując pilotem musimy dobierać każą literkę z osobna. A podłączenie klawiatury lub myszki nie zawsze jest możliwe.

Smart TV Alliance

Producenci, tworząc SmartTV początkowo opracowywali różne, indywidualne systemuy, co było nieco kłopotliwe - do jednego systemu określony sprzęt pasował, do drugiego nie. Dlatego producenci podpisali porozumienie, dzięki któremu większość SmartTV opiera się na działaniu jednego systemu -  należą do nich LG, Philips, Toshiba, Qualcomm, TP Vision, Panasonic, IBM.

Jak korzystać z internetu w SmartTV?

W telewizorach SmartTV mamy dwie opcje do korzystania z internetu - za pomocą Wi-Fi oraz za pomocą kabla Ethernet.

Co jeśli nie telewizor?

W przypadku, gdy nie będziemy chcieli wymieniać starego telewizora na telewizor SmartTV możemy wybrać np. odtwarzacz Blu-Ray z funkcją SmartTV. W ten sposób możemy korzystać ze wszelkich udogodnień bez potrzeby wymieniania telewizora na nowy - bo jeśli stary się sprawdza, to po co? Można również zakupić specjalną przystawkę, pracującą na systemie Android. Jej zadaniem jest rozszerzenie działalności zwykłego telewizora.

Story Page